Hoş geldin
Bu alandan giriş yapabilir veya Cosmopera’nın tüm avantajlarından yararlanabilmek için bir hesap oluşturabilirsiniz.

Kore'den Gelen Güzellik-1

Kore Cilt Bakım Rutini ve Glassy Skin!
Kore'den Gelen Güzellik-1


Kore Kozmetiği son zamanlarda hepimizin fazlasıyla dikkatini çekmeye başladı.

Kadınlarının ciltlerinin pürüzsüzlüğü, aydınlık görüntüsü ve kusursuzluğu bu ilgide çok önemli bir etken. 

Kore Kozmetiği son zamanlarda hepimizin fazlasıyla dikkatini çekmeye başladı. Kadınlarının ciltlerinin pürüzsüzlüğü, aydınlık görüntüsü ve kusursuzluğu -ki buna Glassy Skin diyorlar- bu ilgide çok önemli bir etken. Burada benimsenen cilt bakımı için bir felsefeden beslenen bir rutin diyebiliriz. Bu felsefenin en önemli adımı cildinize saygı duymak ve bunun gerekliliklerini günlük olarak bıkmadan, usanmadan her gün tekrar etmektir. Çünkü böyle bir cilde ne yazık ki bir günlük uygulamalar ile ulaşmak imkansız! Bu felsefenin temelini süreklilik, tutarlılık ve özveri oluşturuyor. 

Aynı şeyi diyet yaparken de yaşamıyor muyuz! 

Hızlı verilen kilolar hızla geri geliyor, ancak bir düzen ve prensip içinde, temiz ve sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı olarak benimseyip yaptığımız diyetlerle sadece kilo vermekle kalmayıp aynı zamanda sağlığımıza da fayda sağlıyoruz. Ne kadar da cilt bakımına benziyor :) Cilt bakımının diyetle bir benzerliği daha var, o da kişiye özgü olması! Nasıl ki yaptığınız diyetler için bedeninizi, ihtiyaç ve fazlalarınızı iyi tanımalısınız, cilt bakımında da aynı durum geçerli. Cildinizi, cildinizin yapısını, içeriklere duyduğunuz hassasiyet, süregelen problemler; hepsi kişiye özgüdür ve bakımı da kişiye özgü olmalıdır.

Sürekliliğin, tutarlılığın ve özverinin öneminden bahsettikten sonra gelin bu süreçte uygulanan adımlara birlikte bakalım...


10 adımdan oluşan bir rutin ile ciltlerine duydukları saygıyı sürekli yineleyip ciltlerini şımartıyorlar;

1-Çift Aşamalı Cilt Temizliği

Cilt Temizleme Yağı:

Çift aşamalı cilt temizliğinin ilk adımı temizleme yağıdır. Gözeneklerinizi tıkamadan temizlemek ve cildin doğal yapısını bozmadan, cildinizde biriken kir, makyaj ve fazla sebumu arındırmaktır burada amaç. Ek olarak ciltte oluşan dehidrasyon sorununun çözümü için atılacak temel adımdır.

Son zamanlarda kullanılan makyaj malzemelerinin suya dayanıklılığı da düşünülünce, aslında yağ bazlı bir temizleyicinin cildi yormadan temizleyip 2. adıma hazıladığını söyleyebiliriz.


2-Çift Aşamalı Cilt Temizliği

Temizleme Jeli/Köpüğü: 

Temizleme yağının ardından yüzü temizleme jeli veya köpüğü ile ciltteki ter, kimyasal ve kiri temizleyip cildinizi arındırıp, bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Temizleme Jeli ya da köpüğü seçerken cildinize uygun pH’ta bir ürün seçmeniz cildinizin yapısını bozmamak için önemli olacaktır. İdeal olan pH 7’nin altında hatta 5-6 arasında ürünlerle ilerlemektir. 


3- Eksfoliasyon/ Cilt Soyma:

Eksfoliasyon ile amacımız cildimize pürüzsüzlük ve yumuşaklık katmaktır. Daha temiz, daha pürüzsüz ve parlak bir cilt!

Cilt soyma işlemi 2 şekilde yapılabilir; Kimyasal ve fiziksel.

Kimyasal soyucular son zamanlarda çok fazla kullanılan, AHA, BHA, ve PHA gibi asitleri içerdikleri için asit olarak da adı geçen ürünlerdir. Asit kelime olarak korkutucu olasa da işlev olarak cildimizin arınması ve yenilenmesi için çok önemlidir.

Bu aşama cildinizin ölü üst tabakadan arınmasını ve siyah noktalarınızın azalmasını sağlayacaktır. Dikkat edilmesi gereken şey hassas bir cilde sahipseniz bu adımı haftada en fazla 3 kere uygulamanızdır. 

null


4-Tonik:

Tonik kullanımı cildin pH seviyesini dengelemek için çok önemlidir. Kore cilt bakım rutininde tonik cildi nemlendiren ilk aşamadır. Kullanılan diğer toniklerin aksine Aynı zamanda cildi bir sonraki aşamada kullanılacak ürünlere hazırlamak için ve ürünlerin daha iyi emilmesini sağlamak için önemlidir. Bu adımda seçeceğiniz toniğin pH seviyesinin cilt pH’ınız ile benzer olmasına dikkat etmenizi öneririz. Ayrıca pamuk pet yardımı ile tonik uygularsanız, cildinizde kalan en ufak kalıntı ve kiri de temizleyebilirsiniz.

null5-Essence/ Öz: 

Bu adım aslında çok alışık olmadığımız ve belki duymadığımız bir adım. Cildimize nemlendirme adımı öncesi biraz öz/essence bakımı yaptığımızda nemlendiriciden de daha iyi bir sonuç alacağımızı söylüyor işin uzmanları, Nasıl ki kullanılan makyaj süngerleri biraz ıslatılınca, nemlendiği için işlevini daha iyi yerine getiriyor; burada amaç cilde ihtiyacı olacak nemi vermek ve üzerine uygulanan nemlendiriyi nemlendirmenin yanında nemi koruma görevi ile kullanmak.

Denemekte fayda var!


Yazımızın devamı için bizi blog sayfamızı kontrol etmenizi öneririz :)