Hoş geldin
Bu alandan giriş yapabilir veya Cosmopera’nın tüm avantajlarından yararlanabilmek için bir hesap oluşturabilirsiniz.

AHA BHA Serum Rehberi

AHA BHA asitlerinin etkilerinden nasıl kullanılacaklarına dair her şey yazımızda
AHA BHA Serum Rehberi

AHA BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır? 

AHA BHA serum artık cilt ve yüz bakımı ile ilgilenen, kullandığı ürünlerin içeriklerini ve dermokozmetik sektöründeki trendleri takip eden herkesin sözlüğüne girmiş bulunmakta.


Alfa-hidroksi asitler (AHA) ve beta-hidroksi asitler (BHA) sıklıkla duyduğumuz cilt problemlerini ortadan kaldırmak için günümüzde sıklıkla başvurulan içeriklerin başında geliyor. AHA BHA ajanları serumlardan yüz maskelerine farklı cilt bakım ürünlerinde farklı isimlerle de karşımıza çıkabiliyor. Laktik asit, hyaluronik asit ve sitrik asit AHA BHA olduğunu bilmediğiniz bazı içeriklere örnektir.


Bu yazımızda AHA ve BHA nedir sorusundan bu asitlerin faydalarına ve nasıl kullanıldıklarına dair her konuya değineceğiz. Hazırsanız cilde nem kazandırırken cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olan ve ince çizgileri hafifleterek yaşlılık belirtileri ile savaşan bu doğal asitleri derinlemesine ele aldığımız yazımıza başlayalım. 

AHA BHA Ne İşe Yarar?

AHA'lar ve BHA'lar, hidroksi asit türleridir. Her iki asidi de çeşitli şekillerde bulabilirsiniz:


Hem AHA'ların hem de BHA'ların amacı cildi pul pul dökmek, yani eksfoliye etmektir. Konsantrasyonlarına ve uygulamalarına bağlı olarak, AHA BHA’lar cildin yüzeyinden ölü deri hücrelerini atabileceği gibi cildin en dış tabakasının tamamını da çıkarabilir.


İkisinin de ortak özelliklerini sıralamak gerekirse:

 • Büyük gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur
 • Cildin üst katmanındaki ince kırışıklıklarının görünümünü azaltır
 • Cilt tonunu eşitlemeye yardımcıdır
 • Genel cilt dokusunu iyileştirmeye katkı sağlar
 • Ölü cilt hücrelerini (yüzeysel veya derinlemesine) temizlemeye yardımcıdır
 • Gözenekleri açarak akne oluşumunu önlemeye destek olur


İki hidroksi asit türünün de ortak faydaları olduğu kadar farklı kullanım alanları da olduğu için biri diğerinden daha iyidir yerine kullanım alanlarına göre AHA ve BHA’ların etkileri farklılaşabilir demek daha doğru olur. Şimdi AHA ve BHA serumları daha yakından tanıyabiliriz.

null


AHA - Alfa-Hidroksi Asit Nedir?

AHA asitleri şekerli meyvelerde bulunan suda çözünür asitlerdir. Ciltteki ölü deri hücrelerinin soyulmasına yardımcı olarak daha eşit pigmentli yeni cilt hücrelerinin üretilip yerlerini almasına destek olurlar. 


AHA içeren cilt bakım ürünleri ve serumların kullanımı sonrasında, cildinizin ilk dokunuşta daha pürüzsüz ve eskisine göre daha parlak olduğunu fark etmeniz mümkündür.


Pek çok cilt bakım ürünü bizim AHA asitler olarak bilmediğimiz, temelde meyve asitlerinden oluşan bu kimyasalı içerir. Dolayısıyla AHA yani alfa-hidroksi asitleri yüz bakım rutininizde halihazırda kullanıyor olabilirsiniz. En çok bilinen alfa-hidroksi asit çeşitleri şunlardır:

 • Glikolik Asit 

Glikolik asit kimyasal peeling işlemlerinde sıkça kullanılan ve şeker kamışından elde edilen bir AHA asit türüdür. Başlıca görevi ölü deri hücrelerini ayrıştırmaktır.

 • Laktik Asit 

Laktik asitin en bilinen etkisi cilde ihtiyacı olan nemi kazandırması ve buna ek olarak peeling etkisi sağlayarak cildi ölü deriden arındırarak cilt temizliğine katkıda bulunmasıdır. Laktik asit cildi hem nemlendiren hem de eksfoliant görevi gören tek alfa-hidroksi asittir.

 • Fitik Asit 

Antioksidan özelliğiyle pek çok dermokozmetik ürün içeriğine dahil edilen fitik asit genelde kabuklu yemişlerde ve pirinç gibi tahıllarda bulunmaktadır.

 • Mandelik Asit

Leke ve sivilce tedavisinde kullanılan mandelik asit kısmi nötralize haldedir ve pH’ı 3.5 - 5 arasında geliştirilmiştir. 

 • Sitrik Asit 

Sitrik asidi listemizin sonuna almamızın sebebi onun pH’ına bağlı olarak hem AHA hem BHA özelliği taşımasıdır. Turunçgillerde yer alan bu asit sivilce problemlerinin önüne geçmek ve ton eşitsizliklerini gidermek için kullanılmaktadır.

AHA Faydaları Nelerdir?

AHA asitler cildi ölü deriden arındırarak ilk kullanımdan itibaren ışıldayan ve daha canlı bir cilde sahip olmanıza katkı sağlar. AHA serumlar özellikle kuru ve normal cilt tipindeki kişilerin kullanımına uygundur. 


AHA kullanıldıktan sonra uygulanan cilt bakım ürünleri çok daha etkili bir şekilde cilde yayılacağı ve alt katmanlara iletileceği için birlikte kullanıldığı ürünlerin faydalarını da daha net şekilde görebilirsiniz.


Cildin ölü derilerden arındırılarak yeni üretilen canlı derinin ortaya çıkması ile birlikte cilt tonundaki eşitsizlikler yavaş yavaş kaybolabilir. 


AHA içerik olarak kırışıklıkla da savaşarak yaşlanma karşıtı etkilere karşı olumlu etkiler gösterir. Güneşten zarar görmüş ve canlılığını yitirmiş cildin onarılması ile beraber yaşlılık belirtilerini azaltmaya yardımcı olmaktır.

AHA Serumun İyileşmesine Yardımcı Olduğu Cilt Sorunları

AHA asitlerini içeren serumlar aşağıdaki cilt sorunlarında gözle görülen sonuçları destekler niteliktedir:

 • İnce çizgiler ve kırışıklıklar
 • Renksiz, ışıltıdan yoksun ve solgun cilt
 • Yaşlılık lekeleri
 • Genişlemiş gözenekler


Siz de cildinize uygun AHA serumu incelemek için the fair.’in cilt bakım serumuna göz atın.

null

BHA - Beta-Hidroksi Asit Nedir? 

Suda çözünen alfa-hidroksi asitlerin en yakın arkadaşı BHA asitleri ise yağda çözünen asitlerdir. AHA'ların aksine, BHA'lar ölü deri hücrelerini ve cildin üretmiş olduğu fazla sebumu çıkarmak için gözeneklerin daha derinlerine inebilir.


Dermokozmetik ürün etiketlerinde sıklıkla görebileceğiniz BHA asit çeşitleri şunlardır:

 • Salisilik asit

Salisilik asit en yaygın kullanılan BHA'dır. Genellikle akne tedavisinde kullanılan salisilik asit ciltteki genel kızarıklık ve iltihabı sakinleştirmeye de yardımcı olur.

 • Hyaluronik asit

Hyaluronik asit ciltte doğal olarak üretilen bir yağ asididir. Cildin yapısını koruyan yaşlılık karşıtı bir ajan olarak karşılaştığımız hyaluronik asit ciltteki kolajen üretimine de katkı sağladığı için anti aging ürünlerin vazgeçilmezleri arasındadır. 

 • Sitrik asit

Hem AHA hem BHA olduğundan bahsettiğimiz sitrik asit ciltteki fazla sebumu kurutmak ve gözeneklerin derinlerindeki ölü deri hücrelerini temizlemek için kullanılır.

 • Oleik ve Linoleik asit

Oleik ve linoleik asitler sırasıyla omega-6 ve omega-9 yağ asidi olarak bilinirler ve genellikle cilde ışıltılı bir görünüm kazandırmada rol oynarlar. Bundaki en büyük faktör ise cilt dokusunu yenileyerek nemlendirme sağlamalarıdır.

BHA Faydaları Nelerdir?

BHA asitler AHA asitlere kıyasla cildin daha derinine iner ve derinlemesine temizlik sağlamaya yardımcı olurlar. Ayrıca BHA’ların sıklıkla akne tedavisi ve güneşin zararlı etkilerini gidermede kullanıldığını not etmekte fayda var.


BHA ajanları gözenekleri açmak, fazla yağ ve ölü deri hücrelerini kurutmak için saç köklerinin derinliklerine inerek çalışırlar. Bu etkileri nedeniyle, BHA'lar karma ve yağlı ciltler için daha uygundur. 


Hassas cilde sahip kişilerde ise genellikle cildi yatıştırmaya yardımcı olmak için daha düşük oranlarda kullanılması önerilir. Gül hastalığına bağlı kızarıklıkların giderilmesinde de BHA içeren ürünlerden destek alınabildiği gibi bu tür tedaviler için hekiminize danışmanızı öneririz.

BHA Serumun İyileşmesine Yardımcı Olduğu Cilt Sorunları

BHA asitlerini içeren serumların en bilinen türü olan salisilik asit içeren ürünler aşağıdakileri cilt sorunlarına karşı iyileşme sağlar:

 • İnce çizgiler ve kırışıklıklar
 • Güneş kaynaklı renk eşitsizlikleri ve doku zedelenmeleri
 • Akne, sivilce ve siyah nokta problemleri

AHA BHA Nasıl Kullanılır?

İki asidin de profesyonel cilt bakım işlemleri (klinik eksfoliasyon işlemleri vb.) ve cilt bakım ürünleri aracılığıyla kullanımı sonucu etkin sonuçlara ulaşıldığını biliyoruz. Sizin de AHA ve BHA serumunuzu yüz bakım rutininize doktorunuza danıştıktan sonra dahil etmenizi öneririz. 


Bu içeriklerin cilt bakım rutininize eklenişi kimyasal peeling ile de olabilir, kullanacağınız AHA BHA içeren cilt ürünleri aracılığıyla da olabilir. Eğer AHA BHA içeren ürünleri kullanmaya başlamak istiyorsanız bu asitleri cilt bakım rutininize yavaşça tanıtmanız daha iyi olacaktır. 


Doktorunuzla görüştükten sonra cilt probleminize bağlı olarak öncelikle AHA BHA içeren cilt temizleyicisi, tonik veya serum gibi daha hafif ürünlerle tanışabilirsiniz. Cosmopera’nın favorileri the fair. AHA BHA Leke Giderici Serum ve Dermal AHA Gözenek Maskesi bu içerikleri nazikçe cilt bakım rutininize katacağınız ürünlerden olabilir.

null


Fakat AHA ve BHA asitlerinin cilde direkt uygulamasından veya seyreltilerek kullanılmasından kaçınmak gerektiğini söyleyelim çünkü bu asitler her ne kadar doğada bulunan asitler olsalar da topikal kullanımları önerilmemektedir. 


AHA BHA peelingin nasıl kullanılacağına dair tüm sorularınıza cevap bulduysak sıra bu ürünlerin kullanımından sonra cildimize nasıl bakım sağlayacağımızda.

AHA BHA Serumdan Sonra Ne Kullanılır?

AHA BHA serumlar kimyasal peeling işlemlerinde kullanıldıkları için uygulama sonrası cilde yatıştırıcı, nem dengesini sağlayıcı ve cilt tabakasına bakım yapan yenileyici ürünler kullanılması önerilmektedir. 


BHA'lar da AHA’lar gibi günlük kullanım için tasarlanmıştır, ancak cildiniz bu ürünlere alışana kadar ilk başta haftada yalnızca birkaç kez uygulamanız gerekebilir. Bu durumda cildinizin tepkisini gözlemlemek ve doktorunuza danışmak isteyebilirsiniz.


Çoğu dermatolog asitlerin kullanımını takiben üç dört gün içerisinde meyve asidi içermeyen E vitamini içerikli nemlendiricilerin kullanımını önerir.


Ayrıca hekimlerin uzlaştığı bir diğer nokta ise AHA BHA asitleriyle kimyasal peeling işlemleri yapıldıktan sonra 2 hafta boyunca düzenli güneş kremi kullanılmasıdır. BHA'lar cildinizi AHA'lara kıyasla güneşe karşı hassas hale getirmese de, yine de her gün güneş koruyucu kullanmalısınız. Bu, daha fazla güneş hasarını önlemeye yardımcı olacaktır.

AHA BHA Serum Etkileri

AHA ve BHA doğru kullanımla diğer cilt bakım ürünlerine göre sonuçların daha hızlı gözlemlenebildiği ürünlerdendir. Her ikisinin de cildin farklı tabakalarına etki ettiğinden ve etkilerinin farklı olduğundan bahsettik.


Bununla birlikte, A’dan Z’ye yaşlanma karşıtı bir tedavi arıyorsanız AHA içeren ürünleri tercih edebilir, BHA içeren ürünleri ise akne, sivilce ve siyah nokta görünümünü azaltmak için kullanabilirsiniz.


Eğer AHA BHA asitlerden hangisinin sizin için uygun olduğuna karar veremediyseniz lütfen dermatoloğunuza danışarak doğru ürünleri doğru şekilde kullandığınızdan emin olun.